20 Kasım 2016 Pazar

Çocuktum 6Meleğin gelecek adına en büyük hedefi “deli” olmaktı,bunu bilmeyen yoktu.
Geleceği için yatırım yapmalı ve alıştırmalarına genç yaşta başlamalıydı, küçük değildi o kocamandı.
Belirli  kurallar içerisinde, ruhunu kapana kısmakta niyeydi ki?Bu yüzden arkadaşının öğretmen olmak isteği ile kız kardeşinin ilerde hemşire olma hayaline bir türlü anlam veremiyordu.
İnsanları gıcık etmeyi bayılırdı.O sabah güne, mahallelilerden Şengün ablalarının yaşı gelipte geçmesine rağmen, neden hala evlenmediğini sorgulamakla başlamıştı.
Düşüncelerini ap açık ortaya dökünce ise, temizlik yapan Şengün ablasının onu duyduğunun farkında bile olmadan, camdan aşağa kafasına bir kova suyu yemişti.
Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlardı ya,  yinede memnundu  halinden, pişmanda değildi Melek, eğleniyordu sonuçta,birilerinin kalbini kırabileceğinin farkında bile olmadan. Bazen çok düşünceli, kimi zamanda  deli dolu olurdu.
Yetişkinlerin kendisine yalan söylemelerinden bıkmıştı  o herşeyi sezerdi, bilirdi,akıllı kızçeydi.
Parkta ıslanan giysilerini kurutmaya çalışan kızçeler,Meleğin başına okadar iş gelmesine rağmen, neden yinede akıllanmadığını bir türlü çözemiyorlardı.
Meleğin ise cevabı hep aynı olurdu “amacım bu zaten” derdi.
Ayak üstü şehrin deli mecnunu olan Miftar adında ki gencede ilişmeden edemedi.
Zamanında kavuşamadığı sevdiğinin ismi anıldıkça, insanları kovalardı Miftar.Çocukların ardından koşardı, kan ter içinde kalırdı hepsi. Olanlar karşısında suskun kalmayı yeğledi kızçeler.
Melek ise tatmin olmuş gibi gözükmüyordu, sol dirseğiylede arkadaşının koluna vurdu.
-Sen o kara çocugi seveyn mi?
-Ne deysın be?
-Emrahi deym be, pişlerıni hep sana verey.Hem ne var be bak benım beş  sevdıgım var!
Meleğin parmaklarıyla beş diye gösterdiği dörttü aslında,küçük kız ise buna gülüp arkadaşının bir parmağını daha açarak yanlışını düzeltti.
-Seveym tabi o benim kardeşim, niye sevmeyim ki?
-Hadi be sen nerden bileyn ki kardeş gibi sevesın, senın kardaşçen yok kiii!
Meleğin son sarf ettiği cümleler  bilinçsizce küçük kızı içten içe üzmüştü.
İlk defa herkes gibi, kendisinin neden bir kardeşi olmadığını düşündü.
Ardından konuşulan konuların her birinde dışlanmış gibi hissetti, bir ait olamamazlık vardı içinde.
Söylentiler Gizem`in geleceği hakkında ki hazırlıklar üzerinde dönüyordu.
Uzaklardan gelecek olan arkadaşlarına hediye alamayacaklarını anlayan kızçeler Gizeme  elleriyle ve imkanlarıyla puding hazırlamaya karar verdiler.Pudingleri vanilya mı yoksa çıkolatalı mı olacağını  bir türlü bir sonuca varamayan  çocuklar bir süre sonra gereken malzemeleri almak için ve bir kaç saat sonra buluşmak üzere, sözleşip evlerine çekildiler.
Kendisini öğle uykusuna yatıran anneanesinede,Meleğe üzüldüğü konuyu açmayı uygun gördü.Anneannesi ona sevdiklerine yalan söylerse, büyük günah işlediğini söylerdi çünkü.
Başında kırmızı beresı,üstünde iki battaniye ile iki yorganla, yatağın bir köşesinde kıvrılmış anneannesinin tek bildiği, bilmem kaçıncı kez Nasrettin hoca hikayelerini duymaktaydı.
Anneannesi torunu üşüyor diye, ona sıkı sıkı sarılmıştı.
-Anneanniş beee e te be vafir bıktım Nasrettin hocadan valla, te sen süle bana Melek hakli mi,Emrahi kardeşim gibi sevemem mi ben?
-Kız sen kara kızce mi olacan, kocaya mi kaçmak isteyn ne deyn?
-Anneanneee beee sendaa miii!!Gideym ben te sen beni anlamayn.Onlar gibi düşüniyn,konulayn sevmeym ben seni.Darıldım ben banane !
İçindeki biriktirdiği duyguların patlamasını, anneannesininide yanlış anlamasıyla yaşayan küçük kız, bedenini saran kollardan bir çırpıda kurtulup, yatağın içinden çıkıp beresini yere  attı.
Anneannesi torunun ardından o an cevap alamayacağını  bilsede,nereye gittiğine dair seslendiğinde küçük kız çoktan odayı terk etmişti, onu  saatler sonra bekleyen sürprizden habersiz bir şekilde.
Anne, babası küçük kızı dünyaya getirdiklerinde, daha çok gençlerdi hayat koşuşturması peşinde kızlarına güzel bir gelecek sağlayabilmek adına, bir göz oda evin içinde yaşarlardı.Çocuklarını sıkıntı çekmesin diye,daha fazla anneannelerinin yanında bırakırlardı .
Genç anne baba  iş güç peşinde olurdu hep.Aynı gün evladının ziyaretine gelen anne, aileyi mutlu edecek bir haberle uğramıştı baba evine.İkinci çocuğuna hamileydi ve bunu öğrenmek en çokta abla olacak kişinin hakkıydı.
Küçük kızdan ise saatlerdir haber alınamıyordu,arkadaşlarına bilenlere sorsalarda, sık gittiği yerlere uğrasalarda nafileydi.
Tam ümitler kesilecek gibiyken, çaresizce bekledikleri evin salonu içinde yer alan gardıroptan bir gıcırtı sesi duyuldu.
Evin büyükannesi ise,doğrulduğu yerinden duyduğu sese doğru yöneldi...
Evet küçük kız içinde uyuyordu, tamda istediği gibi,tek başına ve onu kimsenin bulamayacağı bir yerde...
Kucağına  küçük kızı almak üzere eğilen büyükanne,kızın salyangoz kabuğu gibi kollarında kıvrıldığını,kendi içine çekildiğini fark etti.
Üşüyordu ama hava değildi onu  üşüten, anlaşılmamak üşütmüştü çocuk kalbini...
-Uyan-diye fısıldadı kulağına büyük anne.
“Uyan şimdi uyumanın vakti degil, mutlu olmanin zamani evlatçe...
 Mutluydu artık benimde bir kardeşim var diyebilecekti, hep en üzgün olduğunda gülerdi ya ardından tıpkı yağmurdan sonra ki gökkuşağı gibi,öyleydi umutları, saklanırdı ancak üzüldüğünde görmesin kimse onu.
Elinde ki paketle koşarak ilerledi,verdiği sözü tutmak üzere arkadaşlarının yanına.
Meleklerin yeşil badamalı evlerine vardığında, iki kız kardeş malzeme yetmezliğinden tartışmaktaydılar.
Yaraya merhem sürer gibi girdi bir anda söze:
-Yagodalii olsun mi pudingımızz ha?
-Olsında amaa çok sütımız yook!
-Olsuun, suyla karıştırırırız olmaz mi!-diyerek tebessüm etti küçük kız, kız kardeşlerinde gülümsemesine sebep göstererek.
-Olmaz mi beee, gelin seveymm sizi akılli kızçeler!

Kelime Doğrulaması:

-Pişler-Misket
-Yagoda-Çilek

  
6 yorum:

 1. Kullandığın resme bayıldım yaa. Küçüklüğümüzün moda ayakkabısıydı :D
  2 yeni kelime öğrendim sayende öğrenmek güzel şey :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özelliklede kırmızı renkli ayakkabılar dimi :)

   Sil
 2. Kardeş müjdesiii! :)
  ps;Miftar şimdi napıyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım tek değişmeyen şey Miftar hala gariban yollarda çöp topluyor :(

   Sil
 3. Amanın burası ne güzel olmuş böyleee! :) çok sade ve şık ;) Balkan konulu bir iş var elimde şimdi ve aklıma ilk sen geldin :) Bi girip bakayım dedim iyi ki gelmişim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiiin :))
   bende sevdim bu halini değiştirmem zaten bundan sonra muhtemelen :)
   Benim yardım edebileceğim birşeyler olursa söyle :)
   Kolay gelsin :)

   Sil