22 Temmuz 2015 Çarşamba

DEEP SEÇKİLİ FİLMLER 9


CENNETİN ÇOCUKLARI
En az Serçelerin Şarkısı kadar dokunaklı olan, daha başka bir eski  efsane Cennetin çocukları.
İran yapımı bu filmde, çok insancıl davranışlar işleniyor gene. 
Yetişkin olabilmenin yolunda, yürürken  hedeflerimiz çok olur ama çabada eksilir zamanla  .
Büyürken küçülen hayatlarımızın içinde ki çocukların, kocaman yürekleri, kocaman hayatları.
Kardeş olan Ali ve Zehra'nın hayata çok küçük bir yaşta kanat çırpmaları, mücadeleri, anne ve babalarına karşı anlayışları, kısaca davranışları, onları bir yetişkinden alt bırakmıyor fakat asıl  önemli olan,onları küçük çocuk yapan masum kalpleridir.
Zehra'nın ayakkabılarını tamir etmeye gönderen Ali, yolda ayakkabıları kaybeder.
Bu halde zor durumda kalan kız kardeşine Ali, kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmakta bulur çareyi.Fakirlerdir ve başka çareleri yoktur ama şikayetleride yoktur, onlar mutlulardır.
Gözyaşıyla yıkanan en temiz yüzlere sahiplerdir.
Ayakkabıları buluyorlar daha sonra, başka bir kızın ayağında görüyor ve takip ediyor iki kardeş bu kızı, gördükleri karşısında, kendilerinden daha zor durumda olduğunun kanaatine varırlar yeni ayakkabı sahiplerinin ve boynu bükük tek ayakkabı paylaşımını devam ettirirler.
Bir okul yarışması sonucunda, ayakkabı ödülü alacağını ümit eden Ali, kız kardeşini sevindirme ümidiyle yaşasada, hayal kırıklığına uğrar ama mutlu son.Babaları daha iyi bir işte çalışarak, kazandığı gelirle ilk iş çocuklarına ayakkabı satın almak olmuştur.O ayakkabılar çocuklara ulaşmanın yolunda film bitiyor.


BİLLY ELLİOT
Hayatta hepimizin hayalleri vardır ve bu düşler karşılığında, elbette ki  ödeyeceğimiz bedellerde.
Genelde ya ödeyeceğimiz bedeller hayallerimizden büyüktür, ya da hayaller bizi aşar.
Bu ABD yapımı film ise bir zafer çığlığı haykırıyor, madem işçisi olan bir babanın, oğlunun alışılmışlığın dışına çıkması ve isteklerini gerçekleştirebilmenin öyküsü.
Billy ailesinin olumsuz görüşlerinden dolayı, ilerde bir balet olmanın zorluklarını yaşar, gizliden gizliye onda ışık gören bale hocası ise, onu bale okulu kayıtları için çalıştırır.
Billy diretiyor, hayatta keşke demek istemeyenlerden ve sahnesine kavuşuyor, en sonunda aileside o mutlu olduğu için sevinçli ve  destekçisi olurlar .
İnsanın yaşamı zaten bir savaş, bu yolda hepimiz istediğimiz zaferlerle yürüyebilmemiz ümidiyle, Billy gibi.
 En önemlisi ise, hayallerimizin büyüsünü kaybetmemektir.


YÜKSELEN AY KRALLIĞI
Düşünün içinizde ki çocuk size çekil git, yaşamasını bilmiyorsun, bir de ben geçeyim  yerine izle beni, diyip gerçek hayata fırlıyor. Ne yaparsınız ? İşte böyle bir duygu yaşıyoruz bu ABD yapımı filmini izlerken.
Hepimizin içinde, dünyamıza karşı içten içe isyanımızı, boyun eğipte, eğmek istemeyişlerimizin tamamını, kamptan kaçan küçük bir  izci çocuk gerçekleştiriyor, yanındada azcık arızalı olan bir kız arkadaş.
Büyümüşte küçülmüş gibiler ikiside, kalkıştıkları işler resmen boylarından  büyük ama masum ve şirinler.
Yaşadıkları hayatı terk ediyor ve başka bir hayat arayışı yolculuğuna çıkıyorlar, beraberlerinde en sevdikleri eşyaları taşıyorlar.Doğa tabiatının güzelliklerine dalıyorlar, onları takip edenlerden kaçıyor, kurtuluyor, yakalanıyor ama yine de kararlarından vazgeçmiyorlar. Bu kaçış oyununda haliyle, herkes kendine düşen eğitimi alıyor ve sonunda iki yaramazın ayrılmayacağı bir ortak yol bulunuyor.


ALIÇ AĞACI ALTINDA

Hem aşktan soğutup hem de aynı zamanda aşkı sevdiren örneklerden.Saf  bir aşk hikayesini konu alan bu Çin yapımı fimde, Jing Qui adında bir kız, ilerde  çalışabilmesi için okul yönetimi tarafından bir kasabaya gönderilir.Orada bir asker çocuğu olan, Lao Sana aşık olur.
Kız attığı her adımda tedbirli davranmak zorundadır, hapse atılan babasından sonra, kendi ve öğretmen annesiyle gözetim altındalardır.
Her iki taraf için, yani hem kız hem de çocuk için, bir tehlike olan aşklarının çok naif, çok narin halini seyrediyoruz.Öyle ki gerçek hayatta bu kadar temiz olan kaç aşık örneği gördük ki, belki de hiç.Bu durum işte hayata küsülesi, herkesin bu kadar gerçek bir şeyi yaşamasını dilemek çok olur ama umarım aşk dünyasında, bu kadar anlamlı ilişkiler vardır diye umut ettiriyor.  Lao San'ın bir hastalık sonucunda, hayatını kaybetmesi, bu sade dramı ölümsüz ediyor. 


BİSİKLETLİ ÇOCUK 
Duygusal karışıklıklardan dolayı zor günler geçiren, 11-12 yaşlarında bir çocuğun dramını izliyoruz. 
Kendisini yetimhanede bırakan babasını bulmanın yolunda, çektiği acılarla ama cesur, korkmaz duruşuyla göz önündedir Cyril.
 Her zorluğun karşısında yanında olan bir de koruyucu annesi vardır  Cyril'in, oda kuaför olan  Samantha'dır.
Kötü yola sapmaktan her dair sakındırmak, onu koruyup kollamak isteyen Samantha'da bu davranışları karşısında, çocuğa bir evlat yakınlığını hissettiğini anlar kendince.
Tehlikeli arkadaşlıklar kuran Cyrili gözetim altına tutmak zordur ve bu yolda onun  kalbini kazanmaya çalışan Samantha'nında işi zordur. Her şeye rağmen küçük çocuktan elini çekmeyen, ondan vazgeçmeyişide, çocuğa duyduğu sevginin bir ispatı, insanlığın güzel bir örneği.Fransız sinemasına ait bir dram.
Babasından sevgisinin karşılığını alamayan Cyril, ihtiyacı olansevgiyi, uzağında aramaktan vazgeçiyor ve  görüyor ki ardından koştuğu mutluluk yanı başındadır aslında,manevi annesinde .
Anlıyoruz ki sevginin iyileştiremeyeceği  yara, kısacası insan yoktur.

    

16 yorum:

 1. Hemen hepsini izledim.Cennetin Çocukları içimi acıtan bir film oldu.Bisikletli Çocuk ta öyle insanın içine işleyenlerden.
  Alıç Ağacı Altında onu da listeme alıyorum bir ara izleyeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben o izci çocuk dışında hepsine ağladım ya hatta balet çocuğada :)
   Hele Cennetin Çocuklarında ki Alinin hocasına yalvarışı yok muydu çocuk her neredeyse o an gidip sarılasım geldi :)
   Alıç ağacıda çok duygu yüklü iyi izlemeler diliyorum ablam :)

   Sil
 2. Cennetin Çocukları çok karşılaştığım bir film ancak ısrarla izlemedim bu zamana kadar. Güzel olmalı :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O film çok duygulu ama ağlamaklı filan ama çok çok güzel :)
   Bak sen daha neşeli olanları seviyorsun işte komedi filan son film paylaşımından anladım az biraz :) Öyle tarzda birşeyler izlersem hemen seni gelip haberdar ederim .Yinede Cennetin Çocuklarını kaçırma derim :))

   Sil
  2. Evet, dram nerdeyse hiç tercih etmediğim bir tür, denk gelirse :) çok iyi olur, teşekkürler :))

   Sil
  3. Haklısın ama sende üzülüpte ne yapacağız :) Tamam ozaman unutmam bundan sonra yazdım bir kenara :)))

   Sil
 3. Billy Elliot dışında izleme listesine alındılar. Demek ki izlenecek. Neden izlenecek ? Çünkü not alındı. İzlememek olmaz. Madem not ettin niye izlemiyorsun dimi ama . Tabi bir durum olmaktan daha normal değil bu ki sade ....
  susayım ben en iyisi.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allahım ya iç sesin çatışması bu :)))
   Tabi izle hepsi çok şeker filmler ama Billy Elliotu sevdiysen diğerlerinide çok seversin zaten :) Haydi iyi izlemeler :)

   Sil
 4. çok sıcaaaaaak. ter damlıyoooooo başımdan aşağııııı ama eylül gelmesiiin :) gece serin olunca geleyim okumaya. offff çok sıcaaaak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. terlemek kötü birşiy olmalı ben o nedir bilmiyom hocam işte :)))
   Olsun ama gelsin sana Eylül yine sonra gelir yazda ne olacak şaka benim ki :)
   Gelirsin yazılara sende ya ne olacak daha serin olduğunda okullar başlayınca filan hem ben olmam buralara sahip çıkarsın sen yüsra gelinceye dek uslu durun dersin şimdi yazın rahat olamazsın ama :)
   Kara bir kıştı ve yazda haliyle en az kış kadar öcünü alıyor işte ondan :)

   Sil
 5. İlk film çok etkileyici idi gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kalbe dokunur filmlerdendi :)

   Sil
 6. Cennetin çocuklarının hint yapımı olduğu söylenen bum bum bole diye bi film vardı, o aklıma geldi şimdi... Yükselen ay krallığını da az önce izledim, en az acıklısı o gibi geldi =) Teşekkürler paylaştığın için =D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cennettin çocukları hepsinden daha duygulu ve Yükselen ay krallığı en eğlencelisi eveet :)
   İzci çocuğu sevmişsindir umarım canım ama Cennetin çocuklarınıda kaçırma bunuda izle :)

   Sil
 7. hihi, billy elliot süper süper yaa :) yorumlar komiik. evet sıcak ama eylül gelmesiin periliçe üşümesiiin. ben de seni dinleyiip balkonda yatmıyooom heyoooo aferin banaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aman sakın balkonda uyumada ben üşürüm yani sorun değil yılan derisi varmış diyo annem bende hatta serinlemek için benim ellerime ayaklarıma dokunuyorlar babam annem kardeşler :)

   Sil