11 Temmuz 2015 Cumartesi

DEEP SEÇKİLİ FİLMLER 6


DERMAN
Tayini  çıkan  bir ebe, yolda karşılaştığı zor  hava koşulları yüzünden, bir köyde misafir olur.
Köyde kaldığı zaman içinde bir çok insanın yardımına koşar, bu yüzden herkes ona Derman der.
Kaldığı yerdede aksilikler peşini bırakmaz, Mürvetin bu durumuna hem yardım eli uzatıp, hem de kendisine aşık olan köylülerden biri vardır, oda kanun kaçağı Şehmuz'dur.
Şehmuz  konuşmayan ve sert tavrıyla, göz önünde olan biridir.
Kasaba Hastanesine acil yetiştirilmesi gereken bir hastanın durumu kritik olunca, Şehmuz ve Mürvet, kar, kış ve kıyamete aldırmayıp, yola koyulurlar.
Yolculuk esnasında göğüs  geldikleri şartlar, dünyanın  unutulmuş insanlık hallerini, muhteşem bir şekilde sunuyor. Bir çıkmazın içinden kurtulmanın mücadelesi,inandırıcı bir kurgu ve oyunculukla, fark yaratan bir yeşil çam filmi.


 ZAMBAKLAR AÇARKEN
Yazar Oğuz bey, oğlunun evlenmesi ve kendisine eşini emanet etmesiyle, bu alel acele olaylar sonucunda, neye uğradığını şaşırır.
Pek te  iyi anşaşamayan gelin Perran ile  Oğuz bey, birbirlerine vakit geçtikçe, duygusal bir yakınlaşma hissederler. Aralarınıda  bir de bozmaya çalışan, entrikalar kuran, Oğuz bey'in eski eşi, Mediha vardır.
 Oğlu Mete'nin yurt dışından dönmesiyle, olaylar sapa sarar ve Perran aslında bir gençlik hevesine uğradığını anlar, Mete ile zaten gerçektende evli değillerdir, herkesten saklarlar bu durumu.
Mediha hanım'da eski eşinden intikam alma vesilesiyle, büyük bir itirafta bulunacağına dair tehtit eder Perranı, Mete'nin Oğuz bey'in oğlu olmadığını söyleyeceğini.Oğuz'un bu acı gerçeğin karşısında yıkılacağını düşünen Perran, Mediha'yı öldürür, aklını kaçırır, bir çok kötülüğe uğrar ve hayatını kaybeder.
Kavuşamayan iki aşık, perişanca yenilirler.Yine bir Yeşil Çam dramı.Bir kadın'ın her şeyden önce huzurlu bir liman aradığını görüyoruz.VESİKALI YARİM
Bu filmde Halil ve Sabiha'nın yasak aşk yaşamını izliyoruz.
Arada, sırada eğlenceye çıkan manav Halil ve arkadaşları,  bir akşam pavyona giderler.
Halil orada Sabiha'yı tanır ve kendisiyle zaman geçirmeye başlar.
İkisi de birbirlerine aşık olur ve uğrularına fedakarlıklar yaparlar, bir çok badirenin üstesinden gelirler, fakat Halil, Sabiha'dan çok önemli bir gerçek saklıyordur.Oda kendisinin evli ve iki çocuklu bir baba olmasıdır.Sabiha bunu öğrendikten sonra, kalbine taş basmayı denesede, bir çok defa yenik düşsede, yinede sonunda Halili kendinden uzaklaştırmayı başarır.
Sabiha yine eskisi gibi, acılar içinde kıvranarak geride kalıyor, ancak ona üzülsekte, Halil her şeye rağmen doğru yolu buluyor, çünkü en büyük aşk, insanın evlatlarıdır.
"Ya zaman, ya da mekan yanlıştır" deyiminin güzel örneklerinden biri olan, bir Türk yapımı filmi.
 

AH GÜZEL İSTANBUL
İzmir'den İstanbula kaçan masum bir kız, oyunculuk yolunda ilerlemek adına, fotoğrafçı Haşmetin yanına, fotoğraf çekmek için gider ve o sırada derdini anlatır. Durmak sizin İstanbul'un  siyah beyaz bir şekilde gösteren enfes manzaraları'da akıyor aynı zamanda , zaten Sadri Alışık filmin içinde belirtmeden geçmiyor ,ne güzelsin gönlümün İstanbulu, diyor.Dünya ve en önemlisi İstanbul hali uğruna  yıllarını harcayan  Haşmet, Ayşe'nin başına iyi şeyler gelmeyeceğini sezer ve kızın peşini bırakmaz, onu kötü yola sapmaktan kurtarır her seferde. Kız ise hayalden hayale koşma hevesi peşindedir.Haşmet korumacı tavırlar sergilediği süreç içinde, Ayşe'ye çok masum bir şekilde aşık olduğunu anlar, kızda kendisine aşıktır ama düşlediklerindende vazgeçemiyordur. Şarkıcı, Oyunculuk gibi kendini bir çok alanda denemeye çalışan Ayşe, sonunda anlar ki en büyük hayali, sadece sevdiği adamın güvencesini kaybetmemek olduğunu.
Onun dünyası sevdiğidir, Ayşe kötü olamayacak kadar iyidir ve temiz dünyasını,  bir tek Haşmetin yaşatabileceğinin farkına varır, ondan daha iyi dünyayı tanıyan birinin.


8 yorum:

 1. ayyyyyyy ideal liste yaaaa :))))))) cennet sinemasını da unutmaaaaa :)))) bi de baksana, son seçki yazımda var yaaa "birdman" adlı film, oskar aldı, tiyatro gibi film fena da değil ama ben izlerken çok sıkıldım mesela, amaaaa bak o seçkide de yazdımdı, bu filmin konusu neydi biliyo musuuuun, sen de okudun raymond carver'ın "aşktan söz ederken söz ettiklerimiz". yaniiii filmde bu oyunu sahnelemeya çalşıyorlaaaar yaaa :) sabaha dek uyumadın sabah yazdın ha bu yazıyı. süper girl olsun adın seniiiiin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söz verdiğim listede bana dediğin bütün filmler var ki hocam Cennet Sinemasıda bir sürü bir sürü çok eğlenceli :)))
   Raymond Carverin Bilmezsiniz aşk nedir kitabında bahsettiklerinin mi canlandırmaya çalışıyorlar ama o pek düşünceli kitap yani ne bileyim çok şey düşündürüyor ama düşündüğün doğru mu bilmiyon oysa çok kolay bir dille okunuyor.Okurken çözümlendiren değil düşündüren işte ama sen yine seviyon oluyor öyle filmde yansıması zor olmuştur ya nasıl yansıtmışlar merakk ettim ama sen sıkılmışsın ki işte ay dur belki izlerim kafam karışır belki :))
   Evet hocam uyumam ki uyuyup uyanırım hep yaz bu bir daha kolay kolay gelmez hihihi :)) Süfer mi amanın bir sene önce bu zamanlar dediklerini izlediklerimi şimdi yazıyorum hocam şaka mı yapıyon nesi süfer ya yavaşlıkta üstüme yook bir de güleceğini düşündüğüm bir yazı daha var dur :)

   Sil
 2. Bacım hele şuna bir bak.. ( Adamın kucağında 3 yaşında erkek çocuğu elinde sigara)
  Bizim oglan altığa işiir. Sigara içirdik geçmemiştir. Hele bir bak derman kurban!
  (Hülya Koçyiğit dumur!)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nine yöntemleri işte ilaç niyetine hala öyle karışımlar var dimi o çocuğada ilaç yerine sigara içirmeleri komikti :)
   Herşeye Derman Mürvet.İzlemiş olmanıza sevindim :)

   Sil
 3. Vesikalı Yarim, ahh şu meşhur film :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vesikalı Yarim yasak aşk dimi :)
   Diğerleride yarışır ama çok güzel hepsi :)

   Sil
 4. ah ne güzel filmleeer yaaaa. hele hele ah güzel güzel istanbul veeee vesikali yariiim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin gün kızçe gibi naftalinleyipte saklamalık filmler :)

   Sil