2 Mart 2014 Pazar

DEEP TONE-SADE VE DERİN
"Yaptığımız her şey yırtılırcasına gerçek olmalı. Çığlık çığlığa. Yazacaksak iç organlarımızı parçalarcasına yazmalıyız, derimizi soyarcasına.. Okurken de yazarla savaşmalıyız. Öfkelenmeliyiz ona. Ona ter döktürüp sonra teslim olmalıyız. Okuduktan sonra da, yazdıktan sonra da, yaşarken de dünyaya tekrar dönmek zor olmalı..

Hayat bak! Dur sen biraz ya da tamam; ya sen devam et ama bir izin ver, sürekli üstüme gelme. Her gün bir şey çıkarma, bir normal ol, aklını başına topla. Bak sen devam et ben şurada ineyim. Daha doğrusu; hemen şu anda bir uyuyayım, sen yavaşladığında uyanırım. O zaman uyandır beni.."


Bazı kitapları bitirip rafta kaldırmaya kıyamam ,bir hayatı terk ediyormuşcasına,  başka bir yaşama atılırmış gibi  bir hisse kapılırım.Sade ve Derin ise okumaya başlamayı  bile kıyamadıklarımdandı. Orada  okuduklarımız ,kendi hayatımızdan örnekler ve satırlardı  çünkü.
Kendini sanata ,kısaca güzel olan ne varsa ona adamış ,olan sevgi dolu  Deeptone arkadaşım, dilerim Sade ve Derin sonu olmayan eserlerinin bir başlangıcıdır ve sen hep yaz, çünkü bizler seni öyle tanıdık ve senin kaleminin tükenmesi demek ,seni kaybedeceğimiz anlamına gelir. Bize kelimelerle hayat ver, yaşam ne demek dediklerinde kelimelerin göstereceğimiz en güzel ispat ,sebep olsun, Deep yaşamak güzel diyor diye cevap verelim.Gerisinde her yazı için yaptığım yorum konuşuyor ,kitap önemli olunca yazarımızda tanıdık ,okurken haliyle kendini Blog da ki gibi hissediyorsun, yorum yapmak geliyor içinden.Kitap günlüğümün değerini yitiri verdi :)Düşünün hayatınızda önemli sınavlarından birini yaşıyorsunuz ve benim yanımda teselli olanların arasında bu kitap vardı ,onun her sayfası her şeyin yolunda gideceğini söylüyordu ,bu nedenle milli eğitim sınavımı Sade ve Derin sayesinde güzel hatırlamış oluyorum her seferimde ,burada da paylaşmak istedim . 
Bu küçücük yer kaplayan ama içi yaşam dolu olan kitap dostuma ,daha da bir renk katmama katkıda bulunan  not kağıtcıklarıma saygılar hürmetler. :) Her şeyden öte ama en büyük teşekkür borcum yine Ceren Ablama.
Şimdi, kitap 163 sayfa ,içinde ki yazılar 8 kategoriye  ayrılmış:Sanat,Aşk ,İnsan,Yaşam,Gelişim,Mevsimler,Tarih ve Denemeler.
Yorumlarımı başlık ismiyle belirtmek isterdim ,fakat okumayanlar için bir sürprizi kalmaz diye sayıyla belirtim 1,2,3…80 kadar böyle devam ediyor.Her kategoriden en sevdiğim başlıkları da işaretlemiş oldum mesela ilk kategoriden:”İLGİ BİLGİ VE DOĞALLIK”, İkinci kategoriden:”SONSUZ TANGO”,sonra ”HAYAT SEN GİT BEN GELİYORUM”(arka kapakta çok sevdiğimiz kısa yazıda bu başlıktan),”DÜŞ FIRÇASI,YIRTILIRCASINA(bu da diğer bir başlıktan alınan kapak yazısı ), YAĞMUR KASIMI,AŞK DİSLİKE MAILLERİMİ RİTİVİTLE BANA,DÜNYANIN GÖZÜNE VURUYORUZ en sevdiğim yazılar oldu ama aralarında favorimde ,yani kitabın tamamından en sevdiğim” SONSUZ TANGO” yazısı  oldu.
Üç yazı var ki ,karanlık bir düş var sanki, içlerinde diğer yazılardan farklı, bunlardan biri de Sonsuz Tango ve bu yazıdan önce ve sonrasına iki başlık  daha var ki, bunlar çok ilgimi çekmiş oldu, şiirle dans ediyor sanki bu üçü …Benim yorumum uzun oldu ama her güzel anı gibi bunu da paylaşmak istedim burada, arada altı çizilmiş kelimelerde geçiyor yorumlarımda ,dikkat edin. :) Bu haftalıkta benden bu kadar…

I

1.Sanat Aşktır ,gök kuşağından oluşan,kültürden doğan bir aşk ...Rengi ise sevgidir!
2.Yaşanmışlıklar ve hissler ilhamın aynasıdır,hayatımızdaki olayları bize hissettirmesini bilende marifet.
3.Biz insanlarda notalara benzediğimizden olabilir.Bir  melodi mutlu çalmaz ,sözleri umutsuz ise yada tam tersi...İnsanlarda öyle,hayat iyi gitmez sen iyi olmadıkça.Müzik gibi hissetmek lazım hayatı!
4.Bu hayat benim mi ?Bu parçalar bana mı ait ,ben kimim?Saflaşmak için safralardan kurtulmak gerek!
5.Sayfaları boş ,güzel kapaklı bir kitap gibi olmalı her hal çakma sanatçı!Oysa ki yazmasını da bilmesi gerek  ki okurken hissetsin ,taklidi olmasın sanatın.Berrak sular kadar temiz olmalı sanat.”Hayatın Yansıması”
6.Önce ruhu okşayan sonrada  ürpertiren yazı .Sevilmeyi istemek ,anlaşılmayı beklemek ,herkes gibi olabilme dileği bu kadar zor mu ?Yoksa bir şeyleri istemek mi imkansız ?
7.Anlıyorum niye anlamadıklarımıza fransız kaldım dediğimize :).Bir çok asırlar geçmesi lazım ülkemin bu kültüre ulaşabilmesi için .Fransız olmak varmış ,bir peri sihrinin dokunuşuna uğramak.
8.Başarının yolu sevmek ve acıdan geçer der babam .Acıyı zorluğu bilenin aşkı geçici bir heves değilir .
Bu sevgiye ulaşmak isteyen ise Deeptone gore :kitap okumalı ,belge okumalı ,şehri uzun uzun yürüyerek gezmeli ,fotoğraf çekmeli ,çok kişiyle konuşmalı vs...
9.Şazem-güz,hız vb temsil ediyor ,büyü yapan anlamında büyücü .Kemal Sunalın filminden GuruYabani geldi aklıma nedense :)
10.”Yok öyle bir dünya çocuğum” tamam adı üstünde eski ama bu günlerinde en az o eski dediğimiz günler  kadar bir anlamı olmalı .Nostaljik bir kültür merkezi olsa keşke!  

II

11.Birinci mit :”aşkın hayal hali”-nasıl sevildiğini bile bilmeyen karşı taraf!
İkinci mit : “manipülasyon aşk”-gösterilenlerle ,duyduklarımızla öğretilen aşk !
“Aşk temiz zihinlerin içinde yaşam bulan bir duygu ,sadece mutluluktan ibaret ,kendi başına da yaşayan ”
12.”Aşkın Mavi Hali”O zaman ben aşka aşığım:aşkın serüven rengine,dansına,sanata,Siyahları siliyorum bundan böyle hayatımdan. :)
 13.Yok yok bence çocuk olan aşk bizlerde oyuncağıyız ama öyle güzel bir oyun denetliyor ki üstümüzde,ancak bir çocuk böyle güzel yaşam ve duygu katar oyuncağına!
14.Sevgi narin bir duygudur ,doğasındaki mavi sularında yüzmesine izin ver.Sevgi bazen “sessizlikte ki mutluluk çığlığıdır”susarakta kendini ifade edebilir.Hatta en çok susarak hissedilir.
15.Sevgi demek sevgili değildir ,tam tersi  daha fazla sevmek için ayrı bir sebeptir .Oysa sevgili demek etrafındakilerden farklı olarak sana dünyayı sevdirendir.
16.İnsan  yabanisi artık çok ,bunlar hep sessiz bir fırtınanın gürültüsü gibi .
Artık sohbetler sessiz sinema oyunu gibi.Acaba üzülmek başkasını üzmemizi önler mi gerçekten?
17.”Sanallaşan Hayat”
18.Derin dokundu kalbime: pembe cennetler,siyah gökyüzüler,”gelme mavi cenazeme”...
19.Sonsuzluktaki son tango olsa gerek...Şiirler dans eden yazı sevdim seni :)
20.Cehennem otobanında,siyah orkidelerle birlikte,yanıma yalnızlık senfonisini de alarak,bütün cadıları hafızasında kilitleyen o mezara gidiyorum!

III

21.İşte bu yüzden güzel ya geçmiş ,güvenlide.Eksik filan ama nasıl hatırlayacağımız en azından bu bizim elimizde.Gelecek belki de gerçek ama huzursuz...Güvenli bir geçmişi tercih ederekten .
22.En saf halini bul,yıkılsan da,tekrar yıkılacağına bilmene rağmen çabucak kalk.Yoksa kaldıramadığın o boş alan sana sertçe eser  hayat diye bir şey kalmaz senin için yerle bir olur.
23.Holywod’tan fırlayan Hayat,her şeye rağmen sevilecek keratasın :) Bu kadar  ilgi yeterse bende bir gideyim artık nasıl olsa seni kullanmanın bir yolu,kılavuzun yok .
24.Yanlışa giden yol insana hep daha cazip gelir.Bu uzun yolda bizi yalnız bırakmayan işaretlerdir .
Yetkisi olmayan insanın,özgür irade düşüncesi ve zamanı vardır.Boşuna dememişler acele işe şeytan karışır diye.
25.İyi niyetle yaptıklarımız bazen yanlış yeşeriyor yada aksi hali. Bu yazı aynen “sarhoşun teki paltosunu çıkarıp atınca ki  farkında olmadan birisini örtüğünü ve bu yüzden cenneti kazandığı hikayesine benziyor.
26.İyilik insanların maskelerine sürdükleri bir makyaj malzemesi  ise ,gerçek iyiliğin var oluşundan şüphe duyarım.
27.Kendimi unutmak istiyorum “MUTLU OLMAK İÇİN”...
28. Kendimizi ifade edebilme çabası değil mi zaten bizleri hayata kaptıran?Umut ve cesaret  aynı ağırlıkla tartılmalılar birbirlerine ödün vermeyerek.
29.Tamam bir operatör şubesinin müdürü olunca komşumun komşusuna da mesaj çekerim söz.:)
Sanki taş devrinden geliyorum bir mesaj çekmek en az 10 dakikamı alır. :D
 30.Dertsiz hayatın tercümesi-Boş hayat !

IV

31.Üstü bunu bileceksin ama yeri geldiğinde  usulünce sesini yükseltmesini de.
32.Dünya hala varken bu günü hep son gününmüş gibi yaşa.Yarın sevmek için çok geç olabilir!
33.Yaşarken düş fırçasını sakın unutma !Yaşa ki hayatını yaşatasın ,çünkü dünya görmek istediğin gibi .
34.Meleklerin sana mesajı var:mutlu ol,olumlu ol,pozitif olmaya çalış her daim.Sonuçta biten her şeyin şarjı bitmiştir. :)
35.Hep çaylak kalmak en iyisi sanırsam “Hayatta”.
36.Dalga geçme benle hayat,sürekli zıtlaşma,bak bir kere konuşacağım :ben edebince rolümü oynayacağım seninde görevin beni mutlu etmek olacak o kadar .
37.Hadi yine çocuk olsak ya...Gitme be mazi .Gitmesen olmaz mı haydi yanımda kal.
38.”Ritüalli alışkanlıklar hayat türü “,”Mutlu bir Hayat”seçmeli.
39.Kötü duyguların turşusunu kur ve bahar gelince çöpe at .”Hayatın yemeğine sirke at ki dibi tutmasın”. :)
40.”Geride kalmış günlerin dertlerine katlanmaktan kurtulmanın ferahlığı içinde”-bir yaz masalı hayali.

V

41.Bazen etrafımız bizim ilham kaynağımız olu verir ve etkilendiklerimiz hep bir bilmece gibi gözükür bizlere hep meraklı bir göz tespitiyle bakarız  etrafa,oysaki asıl benliğimiz sır haberimiz yok .Keşfet kendini  yeniden hayata gel.
42.Bu sabah uyandığında egonun gölgesinden kurtulmuş bir şekilde sade uyan.
Sil baştan başla ,farz et ki format atıldı beynine daha yeni uyanmışken  yeniden yeni hayaller kurman an meselesi  ve çocuk oyuncağı senin için. Haydı hayal et.
43.Düşünüyorumda bazen  çocuklar ve yetişkinler sanki ara ara rol değiştiriyorlar anlaşılmaz hale geliyorlar.Ben tam ortasındayım her ikisinin.Büyümüşte küçülmüş sözü geldi bir an aklıma.
Gerçekler hayallere göre soğuktur çünkü insanlara göre hayallerimizi gerçekleştirmek imkansızdır istediğini düşler dilediğince süslersin oysa gerçeğin  tek bir yüzü var birdir.
44.Hayatı tassaruf etmek bir yerde aslında bir görevdir.Kazandıklarını keşfe dönüştürmek ve keşiflerde kendini bulman gerek,kendin ol !
45.Doğa eşittir Sanat  demek ki her birimizin doğasında sanat var .Doğanın deneyimlerini hayata geçirmeli.
46.Hayata karşı bakış açını değiştirebilen güçte olmalı bir yazı .Yüreğinde kelebeklerin kanat çırptığı duygusu uyandırmalı hissettirmeli.Duyguyu ifade ede bilen sanat dediğimiz ne fotoğraf nede doğa anlatamaz  yazının söylediklerini.
47.Sistemli yaşamak,plan yapmak,kararlarımızı yerine getirmek,not  tutmak düzenli olmak.
48.Dört mevsim çiçek gibi açabilmek adına ,yaz mevsimlerini enerji dolu geçirmeliyiz.
Hijyenik beyinlerimiz içinde organik yaşayalım!
49.Bazen ruhumuz bunalır ama yaşam bizi mutluymuş gibi gözükmemizi gerektirir.
Ara ara boğuluyormuş gibi oluruz ,hayal güçlerimiz bizi düşler ülkesinde gezdirir!
Bazen sebepsizde üzülürüz.
50.Madem ki koşuyoruz hayatta bir maratona benzese ya  engelsiz ...
Hayatın diğer tanımı:anti depresant yaşam !

VI

51.Yaz konseptini kışın uygulayan yazıdaki hayali karakter uyarmadı deme hastanelik olacaksın :)
En iyisi biz her sene ki gibi kışın çerçevelik bir hayat yaşamaya devam edelim .
52.İnsanlarla aramızda uyum sağlamamız gerek arada kendimizden ödünde vererek.
Kısaca ortak bir sevgi dili bulup iletişime geçmemizi söylüyor yazı. 
53.Mavi boncuk verelim yaza evet evet benimde gönlüm yaz mevsiminde olsun :)
Doğa bile sonbaharda üzülüyor okulların açılmasına ya :D
54.Sabah,öğlen,gün istediği kadar sıcak olsun ,önümüz kışsa bu tedirginlik mutsuz eder ama beni.
Neyse ki önümüz ilk bahar ,yaz bu yazıyı her kış sonu oku Yüsra .
55.Bir kere kış gitsin niye yaz gidiyor .İnsanlar birer tablo demiştim ,hayat tesadüfleri severde...
Kim demiş mevsimler insanı değiştirmez diye kızdım yazıya ama kış diye diye. :)
56.Marine edilmiş ruhumu bir bütün tüketebilmek için ruh paketi al .Ruhumuza değinmeli ulaşmalı.
57.Mozaik insanlar,kışı sevmeyen ben.En çokta hasta olunca kalınlaşan ses çok tatlıdır. :)
58.Güneş ruhumuzda ,sevgi kalbimizde  ,biz hep yaz mevsimiyiz ne güzel.
Anlımızda iyi bir insan mıyız kötü mü yazmıyor.Oysa yağmur çok saf herkezin üzerine yağıyor ayrımcılık yapmadan.
59.Kışı sevmememe rağmen,yılbaşı gecesi doğanın karla bürünmesini isterim .Beyaz ne de güzel bir reng özel ve natüral.
60.Kırmasak birbirimizi ölürmüyüz sanki ,aynı duyguları paylaşmak bu kadar zor olmamalı ,ayrılıkta,sıcacık anlamak gerek.Derinlere düşsekte umutlarımız döndürmeli bizi hayata.

VII

61.Söz uçar yazı kalır,bu sayede bu yazının kalemi, unutturmayacak 100 yıllar öncesini.
Her okunduğunda yaşanmışlık hissi doğacak hep o yıllara dönüyormuşuz gibi.Eskilerden en çok zamakları merak eder dururum.
62.Zaman tünelinden bilgiler:
- 100 yıl önce ananas nedir bilmezlermiş muzda öyle.
-Hıdrelezden kalma bir alışkanlığımız var ama hala mesela buradakiler o gün küvezi suyla doldurur çiçek atarlar içine öyle banyo yaparlar.
63.Eskiden ise Makedonya da ise Josip Broz Titonun fotoğrafı asılırmış her evin duvarına bu  yüzden  eğer bir evin yıkım kararı çıkarsa  o evin hangi duvarında fotoğraf asılı ise o duvarı yıkmazlarmış .
64.İnsanlar neye benzeyecek 200 yıl sonra ?Uzaylılara benziyor espirisi mi yoksa gerçek olacak?Belki uzaylılara komşu olacağız tövbe tövbe,dünyada memleketimiz olacak 2222 senesi attım diyelim ne garip .
65.”21Years” videoeosu :vay be 1 yıl aralıksız her saniye oğlunu videoya çeken efsanesini biliyordum bir de 21 yıl varmış dile kolay :) Hatırlıyorum ya tabi güya kıyamet kopacaktı 21 Aralık o kafayla dalga geçip bütün sınıf 21 Aralıktaki sınavımıza çalışmamıştık kıyamet kopacak diye tabi işin sırrı dalga geçmekteydi ,güzel bir anıyı hatırlamış oldum.
66.Samimi kalan tek zaman tarih zaten.Artık gülüşlerimizi bile internet ifadeleri anlatıyor.
Önemli insanlar doğallıkta doğada bulmuşlar sanatlarını kendilerini.
“Dokunmatik tuşlu sanatçılar”-traji-komik.
67.Robota dönüşmeye az kala .İnternet mağduru bir nesil.
68.Kelebek ömrüne dönüştü duygularımız!
69.Daha eskileri seviyorum diye takılayım yazılanlardan bir The Beatles ten bilgim var.
70.Yabancı kültürünün sevdiğim özelliklerinden biri ,yarattıklarını ve sanatlarını sınırsız bir şekilde konuşturmaları.Bazı ülkelere gerek bazı konular çok uzak gelirken ,Fransa Amerika vs bunlar ,çerçevesiz bir kültür yaşıyorlar.

VIII

71.”Dile getirilmeyen sözler gözlerde birikir...”Dünkü mutluluğumuzu bu güne de,yarına da taşıyalım.Hadi mutlu olmak için sen at ilk adımı.
72.İnsanlar ailelerini üzmüşlerdi ,doğa,güneş ve gökyüzü kuşmuş doğurduklarına ...Oysa istedikleri sevgi içinde yaşamalarıydı insanların.Güneşte gülümseyecekti o zaman.
73.Yaşamamızın bir anlamı yok çünkü anlam katan biziz hayata.Yalnızlık bazen huzur verir ve tamda o zaman bize arkadaşlık eden, sadece yalnızlığımızın sesi ve izleri olur.
74.Anılarımızdan ,özlemlerimizden oluşan benim adam,odam...Katı,sert bir insanmış gibi görünüp te duygularımızı örtmek ,kendini hiçbir şeye hazır hissedememek.Hayatı kontrol etmekle kontrolü hayata bırakmak.
75.Cennetle,cehennem her gün evleniyor ruhlarımızda ,bizde şahitleriyiz.Dünya yanıyor!Söndür onu!
Kurtar beni Ey İnsan !
76.Denetlemeyi bekleyen bir hayat var.Hep bir zaman seçeriz yapmak istediklerimize umut sen bekle deriz .Gölge olmak yerine hayatın seni fark etmesine izin ver.
77.Siyah-Beyaz hayatımızın içine biraz renk getir Melek!
78.Sen de “Küllü Köpükler”  ben diyeyim “Sevgi tomurcukları”. :) Herkes sevecek bundan sonra...
79.Demek ki biblolar kırılmıyor denizde,adada kırılmadıkça.Hadi kaçtım ben özle beni emi hayat. :)
80.Olup olanlara gerektiği için oldu demek yerine hep sorguluyoruz.Hayat bir konserve açacağı.


49 yorum:

 1. Bakıyorum Kitaplar okunmaya başlamış.Güzel bir kitapla başlamışsın.Ve harika cümleler seçmişsin ondan:)
  Kitabı hala alamayanlar bir koşu sana gelsinler.Beklerken sabırsızlanmalarında haklı olduklarını görecekler.
  Tam bir başucu eseri bence.Bazı cümleler Magnet altı motivasyona birebir öyle değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle dimi Ablam herkes öyle diyor Sade ve Derinin sloganı başucu kitabı oldu artık .
   Herşey senin sayende bu güzel sözlerde yorumunda...Deep hayata karşı okadar pozitif ki bu etrafınada yansıyor hakikaten bir başka hayata karşı bakış açını değiştiriyor.Kitaplar okunmaz mı daha fazla okuyamadığıma üzülüyorum ,şu hafta önemli bazı sınavlarım vardı bu haftaya sözüm var kendime 2 kitap bitecek diye :)

   Sil
 2. deep'in kitabı okunacaklar listemde ancak henüz fırsat bulamadım. Önokuma gibi oldu bana bu yazın ;)

  Bu arada izleyici gadgetin çalışmıyor. Google amca sağolsun bende ordan bularak düzeltmiştim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim okuyacağınız günler yakındır katkıda bulunabildiysem ne mutlu :)
   Ah uyarı için teşekkürler bundan öncede söyleyen olmuştu ,buradan sayfaya bakınca gözüküyordu bende her neyse bir küçük düzeltme yaptım ama yinede görünüp görünmediğine dair bir fikrim yok bende değişen birşey olmadı yani. :)

   Sil
 3. Ben sipariş verdim ama henüz gelmedi ve sen hakkını vererek okumuşsun. Yırtarcasına
  :)
  Sevgilerimle
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah çabucak yetişir, sizde elinize alır almaz okursunuz :)
   Yorum çok tatlı yazıdan, yırtılırcasına gerçek olmalı herşey .
   Bende sevgilerimi iletiyorum :)

   Sil
 4. evet bende sipariş ettim daha gelmedi:)
  bir kitabın hakkı verilipte nasıl okunmalı,adlı ders vermişsin:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelir ya gelmez olur mu hiç inşallah kısa sürede kitap yetişir size :)
   Estağfurullah gösterdiğim özenden kaynaklanıyor bu farklı birşey olsun istedim kitabın farklı olduğu gibi :) Güzel yorumunuz adına teşekkür ederim.

   Sil
 5. Ben de deep'in kitabını okuyup bitirdim ve geriye blogta yazmak kaldı.
  Çok güzel yazmışsın. Ellerine sağlık. :)

  Az önce profiline bakarken 6 mart'ın doğum günün olduğunu gördüm. Tesadüfe bak ki bugün 6 mart.
  Doğum günün kutlu olsun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Simgecim güzel yorumun için teşekkür ederim .Deep senden çok bahsetti seni burada görmek çok güzel çok sevindim :)
   Ayrıca blogda doğum günümü fark eden olacağını hiç düşünmemiştim bunada ayrı bir sevindim :)

   Sil
 6. İYİ Kİ DOĞDUN JYSRAAAA! Doğum günün kutlu olsun canım.Öpüyorum koccaman! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kalpli ablam unutmamışsın çok sevindim, çok duygulandım yorumunu görünce, bende kocaman öpüyorum sevgilerimi iletiyorum :)

   Sil
 7. offf ya bu kitap gelene kadar çatlicam ben,şu dr hala getirmedi,yaa sen çok güzel okumuşsun,böyle kitap okuyasım geldi.
  ayyy dün doğum günün müydü,inanmıyorum.Keşke önceden bilseydim,tam da dün yazı yazmıştım,ordan kutlardım,neyse doğum günü kutlu olsun :) nice mutlu mutlu mutlu senelere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkma tatlı canını nasıl olsa gelir sen gelinceki mutluluğu düşün boşver şimdi sen nasıl geliceğini :)
   Özletmiştin kendini hoşgelmişsin.
   Canım benim senin fark edip kutlaman bile çok güzel ne zaman olduğu hiç önemli değil :)

   Sil
 8. Herkes kitabı okumuş bitirmiş bende kitabı alacam, sizde kitabı siz yazmış kadar yazmışsınız elinize sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir an önce kitap elinize geçer inşallah.Kitabı çok sevdiğim için yorumlamak geldi içimden öylede yorumum uzun oldu :) Okuyunca bana hak verip daha iyi anlayacaksınız :)

   Sil
 9. ama bu ı ching karanlık ve korkutucu değil aksine huzur verici. uzakdoğulu şeyler huzursuzluk vermez zaten ki. bu da zen tao ve reiki gibi. şifa veriyor kii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakma benim korkutucu dediğime ya nasıl algıladığıma bağlı mesela tarot kartları filan çok korkarım :)
   "I ching" sen onayladıysan öyledir güzeldir, şifa verir sen zaten kötü birşeyi sevemezsin ki :)

   Sil
 10. ayyyyy doğum gününü şimdi fark ettim. bu yazıya sona ilerde yorum yapayım diye pek girmiyordum. evde kutladınız mı tatlı tatlı. hep böle duyarlı iyi kalpli ol hep. musmutlu yaşaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çaktırma ya 17 kaldı profilde daha terketmedim yaşımı :)
   Çok teşekkür ederim ya bana her gün 6 Mart :))
   Mumları üfledikten hemen sonra geldin aklıma hep 5 buçuk yaşında olduğunu diyormuş ya annen onu hatırladım annemde tarih nedeniyle kızım 6 yaşına girdi dedi şakacıktan sanki düşüncelerimi okuyor :) Güzel olmaz mı ya bak buradada böyle kutlayan oldu ,şimdide sen, etrafımdakiler, ailemde ,mutlu yaşayalım hepimiz Deep ...tekrar tekrar teşekkür ederim iyi kalpli insan :)

   Sil
  2. ne güzel sözler bunlar. sen hep böle konuş e miiii :)

   Sil
  3. Olumsuzluklar içinde bile mutluluk aramak gerekiyormuş mutlu olmak isteyen mutlu olur güzel görmek isteyen güzel görür demişsin sen :)

   Sil
 11. senin bu yazına var ya roman bile yazılır. bak bi kere, yazının ikinci bölümündeki tek tek yorumların var ya, o kadar hoş ki. örneğin, küvete çiçek atmak ve içinde yıkanmak. ne hoş bişi yaaa. bak en son yazı var ya hani, sahildeki kuşlar ve konserve açacağı, onu yazarken bir tablo gördüm zihnimde öyle yazdım. hani var ya o an işte, bak resim yapabiliyorsan mesela, o yazının resmini yapsana. senin adan ve odan evet anladım :) 21 aralık pek sevimliymiş :) tito anısı ne kadar ilginç yaa :) yaz mevsimi.:) ruh paketi. :) yılbaşında yağan kar :) sirkeli yaz :))) evet ya di mi ama, kendini düşününce çok sorgulayınca kaçıyo mutluluk. bir meajı on dakkada çekiyon ha :) evet ya mavi olsun siyah olmasın, siyah kaka kaka :) şehirde yürümek büyük mutluluk yaaa. kemal sunal'ın bi deee tosun paşa var yaaa. çok komiik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarımız yorumumuzu beğenmiş ise sorun yok ozaman :)
   Vay yazılar hakkında tüyolar ,nasıl yazılmış diye, bak bu ropörtaj gibi oldu. :)
   Resimde sanatın içinde ki sevmez miyim küçük bir kitapçı dükkanı hayalim vardır bunun resmini çizerim demiştim bir ara şansıma tamda o hafta ekonomi dersinden bir ürünün tanıtımını yapıcaksınız demişti hoca bir proje hazırlayıp içi dışı nasıl gözükür kütüphanemin diye çizmiştim yeni kitapların tanıtımını yapmıştım hayalimin üstündeydi bu olay :)
   Ada ve oda ya dimi ama okarıda çok bana istemiyorum küçük bir alan işte bomboş eskilerden ne varsa orda koyardım :)Yaz :))) yaşamam yaz mevsiminden ibaret :D Kış pek bir yaramaz :) Evet sirkeli hayat bu metaforler süperdi...Mutluluğun üstüne gelmemek gerek.Sorma birde telefon deşiştirme gibi bir durum olduğunda faciya acil birşey olsa insan ölür benim yüzümden :)
   Mavi ya düşündümde öyle derin bir renk ki gökyüzüler denizler okyanuslar doğum günümde mavi bir bileklik getirmişlerdi normalde o arkadaşımı hatırlamam gerekirken bak kendimi suçlu hissetim ama maviyi sevenler geliyor aklıma sen gibi bir ablam bilgisayar öğretmenim :) Kemal Sunalın hemen her filmini izlemişimdir tekrar tekrar. :)

   Sil
 12. iki foto da çok güzel. ikinci fotodaki renkler çok yakışmış kitaba. kitap da renkleri ve mutluluğu savunuyo zaten, saflığı masumluğu. ilk foto öle güzel ki. içerisi dışarısı. o fotoda neskafenin yanında altta ne yazıyoo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Not kyağıtları demiştim ya kasten renkli istemiştim diye senin yorumların kadar şeker görünsün istedim :)
   Çerçeve kısmı yani yanlarda ortak bir renk seçtim turkuazı çok severim :)
   İlk fotoğrafı bir mekanda çekmiştim ya şimdi olsa daha güzel bir yer buldum ama yeni açıldı daha, demiştim onuda okulum nehir kıyısı diye orada bir yer açıldı nehir filanda gözüküyor böyle tam kitabın konseptine uygun olur oradada çekerim ben banane :)
   11 şubat çekildi bu ilk foto ,sabahın 8inde altında "вистинско кафе за секој ден" yazıyor terümesi "her an her yerde size özel kahve tadı " slogan yani :D

   Sil
 13. ilk cümlede yazdığın o hissi iyi bilirim. kitabın dünyasından ayrılmak istemez insan. :) bu kitap sahiden de istediğin zaman istediğin bi yeri açıp okuncak kitaplardan işte. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Terketmek istemiyorum ben kitap karakterlerini ya hayatımdan insanlar eksiliyor sanki :/
   Öyle ya bu kitaptaki örenkler kendi hayatımızdan anlatımlar gerçek hayata ayna tutarmış gibi nerde açarsan aç kitabı inciler akıyor içinden :))

   Sil
 14. sınavda sana moral vermesi öyle hoşuma gitti ki yaaa :) yırtılırcasına en sevdiğim yazı benim bu kitapta. düşüncelerimi en iyi anlatan yazı gibi. sonsuz tango dans evet opus (bir müzik terimi) ve liebe mon amour (almanca ve fransızca seni seviyorum demek), bu üç yazı benzior birbirine. ben bu üç yazıya heavy metal yazılar diyorum. heavy metal müzik var ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Milli eğitim sınavlarımdan birini ertelemişlerdi ikinci defa girmem strese koydu kitap gerçektende güzel teselliydi.Yırtılırcasına Anneminde en sevdiği yazı oldu alehime kullanıyor artık yırtılırcasına gerçek yaşamalısın herşeyi diyor :) Gelme mavi cenazeme,mavi yelkenlerle martı çığlıklarıyla edeceğiz son dansımızı, sonra siyah orkideler cehennem otobanı bunlar iyice bir kazındı aklıma :) Opus diye bir müzik terimi ha burada makedonca bir müzik grubunun ismide opus anne babamın beraber dinledikleri ilk şarkılar bu gruptandır mesela Marijana diye bir şarkı Te sakam aynı şekilde.Heavy metal mi o sesli öyle fazla bir sesli müzik türü değilmidir ya yorar o beni :) bu 3 yazı ama öyle fazla bir düşündürücü :)

   Sil
 15. ya evet ya bu üç yazı şiirimsi olmuş. şiir de olurlardı evet yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu üç yazı tekrar kitap yazdırır insana sen bunlara birdaha bir bak :)
   Şahsen benim en sevdiğim yazılardan oldu üçüde :)

   Sil
 16. bu müthiş yazıyı hep okurum ben ya artık girip çıkıp. sonra zaten linkini de koycam. kitabı en iyi anlayanlardan birisin. hatta en iyi anlayan 2-3 kişiden birisindir sanırım. bi sen bi çalıkuşu, en iyi hissedenlersiniz sanırım. simgee de öle olmalı. ne yazıydı beee :) yazdıklarımı benden çok daha iyi anlamış ve yorumlamışsın.tekrar yazmışsın valla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen sevmişsin ya yazıyı buradakilerde sevdi önemlisi olan bu zaten emeğin en büyüğünü sen yapmış oldun bizimkide birşey mi yorumluyoruz sadece :)
   Okumak ve hissetmek önemli evet ama hissedipte yazmak daha önemli :)

   Sil
 17. gelirim yine bu yazıyaaa. zaten blogumda durcak linkte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sende benim yorumlamam kadar değer verdin bu yazıya zaten biliyorum senin ne kadar iyi bir okuyucu yazar olduğunu nekadar iyi gözlem yaptığını incelediğini.
   Bende sana bize bu güzel eseri sunduğun için teşekkür ederim ,sefalar getirirsin beklerim tabi her zaman :)

   Sil
 18. bak bu yorumları girip girip okuyom ya seninkileri. mavi bileklik, bilgisayar öğretmenin. yazılarımla ilgili sölediklerrin. hepsini iyi anlamış ve özetlemişsin yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı, yorumları ne kadar sevdiğin güzel sözlerinden belli zaten bende buna çok seviniyorum :)

   Sil
 19. Okuduğum kitabı bir daha okuyasım geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar tekrar okunması gereken kitaplardan çünkü :)) Buna bende katkıda bulundaysam ne mutlu :)

   Sil
 20. ne güzel foto ne güzel yazııııııı :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim en sevdiğim yazım.En sevdiğim kitabım her daim yanımda ki önemli eser değerli yazar.
   Yaşama umudu katmaya devam et sen :)

   Sil
 21. ay valla bak, kitaplarımla ilgili en güzel sen yazıyon cidden hem deee. bak burda dileğin de gerçekleşmiş ki. işallah daha da yazarım kitaplar ki. sen de okursun foto çekersiin. ezbere bilirsin kitaplarııııı yaaaa. ne güzel yazı işte buuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de ne düşündüm bir kere hani sen bana yazdıklarının çevirisini koy bazen derdin ya hani şimdi kızçelerin çevirisini yapsan günün birinde ne güzel olurdu dimi ama :)

   Sil
 22. ay en sevdiğin kitap en iyi yazın he. hiç bileee büssürü yazın güzel bana neeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beşi biryerdeler artık heey gidi :)

   Sil